Finał na szóstkę! Concordia z Wojewódzkim Pucharem (galeria i skrót meczu)

2024-06-23

Kapitalny występ naszych piłkarzy. Concordia Elbląg w Ostródzie rozgromiła Tęczę Biskupiec 6:1 (3:0) w finale Bank Spółdzielczy w Szczytnie Wojewódzkiego Pucharu Polski i obroniła to trofeum. W nagrodę nie tylko otrzymała puchar, ale i gratyfikację pieniężną oraz awans do pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski na szczeblu centralnym. Hat-tricka w meczu zdobył Joao Augusto. Słoniki będą mogły zagrać z zespołem z Ekstraklasy.

Mecz finałowy o trofeum to dla każdego piłkarza coś wyjątkowego. Concordia Elbląg spadła z trzeciej ligi, ale w wojewódzkim turnieju pokonywała kolejne szczeble. Była obrońcą tego Pucharu, z poprzedniego sezonu, gdy w finale, w Biskupcu, ograła… Tęczę. Aby znów zmierzyć się z tym zespołem, musiała ograć Polonię Pasłęk, Olimpię II Elbląg, MKS Działdowo, GKS Wikielec oraz Start Nidzica. Potrzebna była systematyczność i umiejętność wygrywania w roli, często, faworyta.

Ta sztuka się udała. Concordia wygrała wszystkie mecze. A finał, w najwyższym stopniu.

Tęcza Biskupiec to klub czwartoligowy, który zajął w tej lidze 7 miejsce w tabeli. Jednak trudno było przewidzieć, jak zagrają elblążanie. Okazało się jednak, że gdy ten skład wystąpi na swoim optymalnym poziomie, ekipy z niższej klasy rozgrywkowej jest w stanie zdominować i pewnie pokonać.

Concordia wyszła na galowo, prowadzona przez Łukasza Nadolnego i od początku zaatakowała Tęczę. Już w 7 minucie podanie od Piotra Jakubowskiego, z własnej połowy, Joao Augusto zgrał do Kacpra Sionkowskiego. Ten po chwili wbiegł w pole karne i podał do brazylijskiego kolegi. A on, pięknym strzałem w okienko, dał prowadzenie elblążanom.

Chwilę później rzut rożny. Radosław Bukacki podawał do Łukasza Makarskiego, który zagrywał, w zasadzie z linii końcowej, przed bramkę rywala. Czekał tam Piotr Jakubowski. Obrońca elblążan, mimo krycia, wpakował piłkę z bliska do siatki. Szybkie 2:0 i ustawiony finał.

Tęcza mogła odpowiedzieć, ale po strzale z rzutu wolnego Patryka Burzyńskiego, futbolówka minimalnie minęła słupek. Później próba Pawła Galika z bliska minęła cel.

Rywal nie trafił, więc zrobiła to Concordia. Mikołaj Staniak przejął piłkę na środku boiska i wyprowadził kontrę. Zagrał na skrzydło do Łukasza Makarskiego. Gracz Słoników strzelił, bramkarz odbił piłkę, ale Joao Augusto dobił futbolówkę. Mógł pokazać więc swoje efektowne salta po golu.

Przy takim wyniku, trudno było o niespodziankę. Tęcza nie potrafiła zdobyć gola, a Słoniki wyprowadziły kontratak. W 61 minucie Kacper Sionkowski nie pokonał bramkarza w sytuacji sam na sam, ale gol i tak padł dla Concordii później. Rzut rożny, podanie Łukasza Makarskiego na głowę Piotra Jakubowskiego i 4:0.

75 minuta i kolejny skalp. Gracjan Szpucha podał do wbiegającego skrzydłem Radosława Bukackiego. Kapitan Concordii wystawił futbolówkę niepilnowanemu w polu karnym Joao Augusto. Hat-trick.

W 81 minucie honorowy gol dla Tęczy. Tomasz Strzelec uprzedził obrońcę w polu karnym, po dośrodkowaniu od partnera, ze skrzydła.

Szósty gol to błyskawiczna akcja elblążan. Mikołaj Staniak z rzutu wolnego do Joao Augusto, ten zgrywa piłkę w pole karne do Kacpra Sionkowskiego, który ustalił wynik.

Concordia Elbląg zdobyła czwarty w historii wojewódzki Puchar. Poprzednio triumfowała w 2019, 2021 i 2023 roku. Słoniki wygrały 13 mecz z rzędu w tych rozgrywkach.

Drużyna z Elbląga wystąpi w pierwszej rundzie Fortuna Pucharu Polski.

Najlepszym piłkarzem finału wybrano Joao Augusto, który strzelił trzy gole i miał asystę.

Dla naszego kapitana, Radka Bukackiego, to czwarty Puchar w karierze.

Przebieg meczu finałowego tutaj.

Dziękujemy wszystkim kibicom, za przyjazd na finał w Ostródzie i fantastyczny doping!

Tęcza Biskupiec – Concordia Elbląg 1:6 (0:3)

0:1 – Augusto 7’, 0:2 – Jakubowski 13’, 0:3 – Augusto 37’, 0:4 – Jakubowski 62’, 0:5 – Augusto 75’, 1:5 – Strzelec 81’, 1:6 – Sionkowski 88’

Concordia Elbląg: Manikowski (88’ Jasieniecki) – Jakubowski (88’ Doniecki), Staniak, Szpucha (77’ Maćkowski), Bukacki, Drewek (86’ Nowicki), Danowski (70’ Czerniec), Makarski (86’ Kopczak), Noworyta (86’ Kaczorowski), Sionkowski, Augusto